Мабуть, вже виключно ліниві не чули (не бачили в стрічках і сторіз, не пробували в яких-небудь передових закладах, тощо) про матча-лате. Ще його називають маття-лате і так правильніше, алк, вибачте, авторові звичніше так. Доречі, різниця в етимології з’являється через те, що в північніших регіонах Китаю чай це Те, а в південніших – Ча (можете самі далі прослідкувати як чай називають різними мовами і знайти закономірності). Так ось, поцікавившись про те, що пишуть на цю тему, майже половина видачі Google за запитом “матча латте” – статті всіляких трендових видань і блогерів, в якіх, доречі, фігурує Ґвінет Пелтроу, як автор першої згадки про цей модний напій.
Давайте розберемось, а що воно таке і чим відрізняється від лате традиційного. Без “зношених” фактів і, на скільки це можливо, об’єктивно.
- Матча (маття) – це японський чай. І так, і ні. До Японії цей рецепт потрапив тільки у 12 столітті (чайна культура Китаю вже існувала більше 3 тисяч років), китайці трохи пізніше припинили його пити.
- Матча (маття) – це чай з Японії. Ні. Де б в Україні ви його не замовили, він буде виробництва Китаю.
- Матча-лате – новочесний напій. Ні. Ще в часи, коли Тядо (японська чайна церемонія) не постала як окремий вид мистецтва, японські чайні майстри експериментували з додаванням молока до чаю, а оскільки він (матча) збирався вінчиком – піна, що створювалася, вже в ті часи давала людям можливість спробувати щось дуже схоже на напій сучасних модниці і веганів.
- Матча-лате – корисніший за лате кавовий. Так. Однозначно так. Не вдаваючись в розповіді про антиоксиданти і амінокислоти (бо про це вже написано мільйон слів і речень), пропоную звернути увагу на чистоту напою. Маття розчиняється без залишку, бо сировиною для його виготовлення є листя з видаленими жилками-судинами, а не боби, а в каві, так чи інакше, лишається нерозчинний осад, який накопичується в організмі.
- Загальна різниця між чаєм та кавою. Тут тільки промовчати можна, щоб нічиї слова не повторити. Про користь чаю написано і сказано, мабуть, стільки ж, скільки про шкоду від кави. Простий приклад. Як часто вам зустрічаються товари (косметика, продукти харчування, тощо з екстрактами чаю і, чи бачили ви колись теж саме з кавою?
Замість резюме. Популярність кави полягає в нашій “Європейскості” і обумовлена традицією вживання кави, в тому числі і в якості досить потужного допінгу, на противагу “Азійській” традиції вживати чай. Якщо Вас все це не обходить, перепрошую за витрачений час. Якщо інформація була цікавою – радий бути корисним.
Максим Коржук